Fox
autor: fox

W tym dziale znajdują się artykuły dotyczące programowania 8-bitowych komputerów Atari. Artykuły wymagają znajomości asemblera procesora 6502.

 

IRQ loader zwięźle opisuje programowanie transmisji szeregowej między stacją dysków a komputerem bez użycia systemu operacyjnego.

 

Trzy artykuły dotyczą odtwarzania muzyki. Jeden opisuje procedury dla formatów , które od czasu ich publikacji w Energy były wykorzystywane przez niemal wszystkie osoby umieszczające muzykę CMC lub MPT w swoim programie. Dodam, że procedury te znajdują się również w nowoczesnym odtwarzaczu ASAP(external link) oraz konwerterze SAP Maker, a przez to w wielu plikach SAP z kolekcji ASMA(external link). Mój artykuł sprzed 12 lat opisuje w intrze Drunk Chessboard(external link), która później była też wykorzystywana w innych produkcjach demoscenowych, m.in. po drobnych modyfikacjach w demie Numen(external link) oraz grze Yoomp!(external link). Trzecim artykułem na temat programowania muzyki jest opis formatu danych MPT.

 

W Lekcjach asemblera Jaskier komentuje kurs asemblera w czasopiśmie Tajemnice Atari(external link). Śledziłem ten kurs, nauczywszy się wcześniej programować z książki Asembler 6502(external link) Jana Ruszczyca.

 

Artykuł o kompresji przedstawia kompresję LZ77(external link). W połączeniu z kodowaniem Huffmana jest ona obecnie stosowana m.in. w formatach ZIP i PNG.

 

Ostatni artykuł, noszący intrygujący tytuł, opisuje model programowy procesora 65816.