energy.scene.pl

Popularny magazyn na ośmiobitowe Atari

Wybierz muzykę:

Energy 1: 1 2 3 4 5
Energy 2: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Programowanie

Fox
autor: fox

W tym dziale znajdują się artykuły dotyczące programowania 8-bitowych komputerów Atari. Artykuły wymagają znajomości asemblera procesora 6502.

 

IRQ loader zwięźle opisuje programowanie transmisji szeregowej między stacją dysków a komputerem bez użycia systemu operacyjnego.

 

Trzy artykuły dotyczą odtwarzania muzyki. Jeden opisuje procedury dla formatów CMC i MPT, które od czasu ich publikacji w Energy były wykorzystywane przez niemal wszystkie osoby umieszczające muzykę CMC lub MPT w swoim programie. Dodam, że procedury te znajdują się również w nowoczesnym odtwarzaczu ASAP oraz konwerterze SAP Maker, a przez to w wielu plikach SAP z kolekcji ASMA. Mój artykuł sprzed 12 lat opisuje procedurę odtwarzającą muzykę w intrze Drunk Chessboard, która później była też wykorzystywana w innych produkcjach demoscenowych, m.in. po drobnych modyfikacjach w demie Numen oraz grze Yoomp!. Trzecim artykułem na temat programowania muzyki jest opis formatu danych MPT.

 

W Lekcjach asemblera Jaskier komentuje kurs asemblera w czasopiśmie Tajemnice Atari. Śledziłem ten kurs, nauczywszy się wcześniej programować z książki Asembler 6502 Jana Ruszczyca.

 

Artykuł o kompresji przedstawia kompresję LZ77. W połączeniu z kodowaniem Huffmana jest ona obecnie stosowana m.in. w formatach ZIP i PNG.

 

Ostatni artykuł, noszący intrygujący tytuł, opisuje model programowy procesora 65816.Poprzednia strona: Theta Music Composer 2.0
Następna strona: IRQ loader