energy.scene.pl

Popularny magazyn na ośmiobitowe Atari

Wybierz muzykę:

Energy 1: 1 2 3 4 5
Energy 2: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Demoscena


Co to jest Demoscena? Potocznie określeniem demoscena nazywa się nieformalne zrzeszenie twórców (subkultura użytkowników komputerów) zajmujących się tworzeniem tzw. dem.

 

Początki demosceny sięgają początków lat osiemdziesiątych, kiedy to prężnie działała tzw. crackscena - równie nieformalnie zrzeszenie osób zajmujących się łamaniem zabezpieczeń w komercyjnych programach (głównie grach).

 

Crackerzy dołączali najczęściej do złamanych przez siebie programów tzw. intra - małe programiki uruchamiane przed zasadniczym programem, informujące, kto złamał dany software. Z czasem intra ewoluowały: coraz ważniejsza stawała się ich funkcja estetyczna, coraz częściej kładziono nacisk na wykorzystywanie coraz to nowych efektów. Wraz z intrami ewoluowała też część cracksceny, przekształcając się w demoscenę.

 

Zaczęto wydawać coraz to bardziej rozbudowane intra, powstała nowa kategoria demoscenowej produkcji - demo (od ang. demonstration). Programiści zaczęli rywalizować na tym polu. Coraz bardziej skomplikowane dema wymusiły łączenie się scenowców w grupy, gdzie każdy z członków miał jakąś specjalizację: kod, grafika, muzyka, design. Przed upowszechnieniem się internetu rozprowadzaniem scenowych produkcji i zinów ("czasopism" wydawanych w formie elektronicznej) zajmowali się swapperzy, którzy rozsyłali je na dyskietkach zwykłą pocztą. Licznie powstające grupy zaczęły się spotykać na organizowanych kilka razy do roku zlotach, tzw. demoparty.

 

Efekty z dema Numen
fx from NUMEN

Chociaż scena powstawała jeszcze na maszynach ośmiobitowych, (takich jak Atari czy Commodore, to prawdziwy rozkwit przeżyła w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, wraz z pojawieniem się komputera Amiga. Mimo że obecnie scena koncentruje się głównie na platformie Microsoft Windows, wciąż działają grupy tworzące na komputerach 8-bitowych, 16-bitowych oraz najnowszych konsolach do gier. Domeną demosceny jest Europa. Coraz większym uznaniem twórców cieszy się również system Linux.

 

Warto dodać, że demoscenę tworzą nie tylko programiści, ale także muzycy, graficy, twórcy ASCII-Artu i autorzy zinów poświęconych tematyce scenowej.


[*** - powyższa definicja pochodzi z serwisu Wikipedia]