energy.scene.pl

Popularny magazyn na ośmiobitowe Atari

Wybierz muzykę:

Energy 1: 1 2 3 4 5
Energy 2: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Wywiad z Bene Tamasem

slaves
autor: slaves

Hej! W tym artykule proponuję wam coś nowego, czyli wywiad z ... BENE TAMAS'em z węgierskiej grupy HARD SOFT. Wywiad przeprowadzono dzięki sieci "INTERNET", oraz pomocy HERMES'a (thx!), który przetłumaczył ten text... :)) Co do samego wywiadu... Jest może troszkę krótki, ale nie chciałem zamęczyć TAMAS'a pytaniami...

 

Slaves: Slaves/TAQUART/APC

Tamas: Bene Tamas/HARD soft

 

Slaves: Cześć TAMAS... :) Możesz się nam przedstawić, kim jesteś, etc? :)

Tamas: Ok.. Zaczynam... Nazywam się Tamas Bene (a po węgiersku Bene Tamas, używam tej drugiej formy w demach, co często powoduje pewne nieporozumienia... :( ). Żyję na Węgrzech - wiecie... takie państewko w środkowo-wschodniej Europie... :) .

 

Mam (prawie) 27 lat - Studiowałem elektrotechnikę i informatykę na Uniwersytecie Technicznym w Budapeszcie... Ukończyłem studia jako inżynier-informatyk... Aktualnie pracuję w węgierskim ośrodku planowania szwedzkiej korporacji Ericsson, gdzie projektuję oprogramowanie dla central telefonicznych... Praca jest czasem nudna, czasem interesująca (ale rzecz jasna jest dużo mniej ciekawa niż programowanie Atari!

 

Jestem członkiem grupy HARD SOFT (jedynej węgierskiej grupy programistów 8-bitowego Atari) od końca 1992 roku... Czas chyba przerwać, bo w przeciwnym razie nie będziesz już miał... o co mnie spytać... ;))

 

Slaves: Jak długo posiadasz małe Atari, i jaką obecnie posiadasz konfigurację.

Tamas: Swoje pierwsze 800XL kupiłem w 1986 roku... Był to także mój pierwszy komputer, chociaż miałem już wcześniej styczności z ZX 81 i SPECTRUM... Wszystko zaczeło się w szkole średniej. Mój kumpel kupił za granicą 800XL z mnóstwem pirackich gier. Graliśmy bardzo dużo na jego komputerze i tak mi się to spodobało, że postanowiłem kupić sobie własne Atari... Niestety kiedy w końcu jakoś zdołałem je dorwać, mój kumpel zdążył sprzedać swój sprzęt... Wszystko co wtedy miałem, to 800XL, magnetofon 1010, joysticki, parę kaset z grami i w sumie żadnej literatury. Z biegiem czasu przybywało na węgrzech 8-bitowych Atari i moja kolekcja gier okazała się być dobrą podstawą do rozpoczęcia wymiany, więc mogłem w końcu zdobyć jakąś dokumentację... Wciąż brakowało mi jednak dobrej stacji dysków (miałem dość powolnego, niepewnego i niewygodnego zapisu na kasetach)... Tą część zdobyłem jednak nieco później, po skończeniu szkoły średniej i odbyciu służby wojskowej... Od tamtego czasu niemal każdy element mojego starego systemu został zastąpiony przez nowszy, a moja obecna konfiguracja wygląda tak :

- 800XL z pamięcią RAM 256 KB.
- Drugie 800XL bez modyfikacji.
- Magnetofon 1010 (Wciąż go MAM! :) ).
- Xc-12 Kolejny piep...ony magnetofon...
- Drukarka A1029 - Zupełnie jej nie używam!
- Dwie 1050-tki.
- XF-551.
- Atarilink - Interfejs RS232.
- PC 386 ze złączem SIO2PC - Przeznaczonym między innym do przechowywania danych z XL!
- Monitor mono Reuters.
- Jakieś 150 dysków i 40MB na twardym

 

To wszystko - mam nadzieję, że nic nie zostało pominięte :))

 

Slaves: Jak długo działasz na scenie małego Atari, no i czym głównie się zajmujesz...

Tamas: Od roku 1992, kiedy to dołączyłem do grupy HARD SOFT. W rzeczywistości stworzyłem także trochę kodu dla HARDu już wcześniej (loader w "VERONICE"), ale "Cool Emotion" było dla mnie pierwszą okazją do wzięcia udziału w kodowaniu samego dema...

Zajmuję się jedynie kodem - w innych dziedzinach jestem beznadziejny... No może mógłbym się przydać przy robieniu fontów lub paru innych prostych prac graficznych... Ostatnio zajmuję się także swappem (głównie ze względu na dostęp do Internetu!), ale nie jestem oficjalnym swapperem grupy (jest nim Sandor, on zajmuje się listami, etc)...

 

Slaves: Co uważasz za swój największy sukces i największa porażkę w pracy z Atari.

Tamas: Myślę,że najwięcej radości sprawiło mi przyjęcie "Cool Emotion" naszego drugiego megadema, ogromna ilość listów ze wszystkich stron świata od ludzi, którym podobało się nasze demo i którzy pofatygowali się napisać do nas (nie spodziewałem się tego wcześniej). Aha i jeszcze, gdy zobaczyłem nasze demo wybrane przez niemieckie magazyny demem roku :))))

Moją największa klęską (chociaż nie jestem pewien, czy to słowo jest tu odpowiednie, było to raczej rozczarowanie), że nasze ostatnie demo "Joyride" nie zostało dopuszczone do udziału w Demo Compo na CP w Ornecie...

 

Slaves: Co sądzisz o scenie małego Atari?

Tamas: Scena małego Atari jest WIELKA!!!! Większa, niż mógłbym się kiedykolwiek spodziewać kilka lat temu... Na szczęście wciąż jest dość dużo ludzi, którzy nie chcą się poddać owczemu pędowi, którzy znajdują w używaniu/programowaniu 8-bitowego Atari więcej radości niż dają PENTIUM, czy POWER PC! :))) Każdy kto tak nie sądzi opuścił scenę dawno temu (mam przynajmniej taką nadzieję :)).

 

Slaves: Jak długo zajmujesz się kodowaniem? :)

Tamas: Moje pierwsze próby napisania programu w kodzie maszynowym /asemblerze datuję na rok 1989. Jestem oficjalnym "Koderem" HARDu od 1992 roku

 

Slaves: Czy masz jakiś inny komputer oprócz Atari? Czy współpracuje on w jakiś sposób z Atari...

Tamas: Tak... Mam peceta (386-DX40)... Kilka miesięcy temu zrobiliśmy sobie kabelek SIO2PC. Jest to genialny interfejs, który łączy port szeregowy Atari z gniazdem COM peceta i przy użyciu odpowiedniego programu ze strony PC zachowuje się jak zwykłe urządzenie podłączane normalnie do portu szeregowego Atari :))) (Stacja dysków, drukarka lub coś innego...) Ponadto korzystam z garstki programów użytkowych (niektóre napisane przezemnie na PC!), do prostych konwersji, itp. Mam także emulator Atari na peceta, ale korzystam z niego sporadycznie... Ostatnio myślę o zrobieniu lub kupieniu równoległego interfejsu Atari-Pc, lub dołączeniu twardego dysku (jestem już znudzony prędkością moich stacji dysków, oraz SIO2PC) ;))))

 

Slaves: Jaki jest twój ulubiony program użytkowy, ulubione demo, oraz gra?

Tamas: Oto one:

Użytki :

- Atmas 2 asembler, Turbo Basic, Monitom

Gra : Trudny wybór, oto moi faworyci:

Przygodowa/rpg:

- Alternate Reality : The Dungeon

Strzelanina:

- Zybex

Symulacja:

- M.U.L.E.

Platformówka:

- Black Lamp

Zręcznościowa:

- Spindizzy, Tube Baddies

Logiczna:

- Czy ja wiem... :))) Wszystkie...

Demo:

- Oprócz "Joyride" i "Cool Emotion" :)))

- Sweet Illusions, oraz Drunk Tank

 

Slaves: Czy chciałbyś pozdrowić kogoś na łamach tego zina?

Tamas: Pozdrawiam wszystkich wymienionych w greetings'ach w "Joyride",a także oczywista wszystkich tych, którym podobają się nasze Demka :))))))))

 

Slaves: Ok... Dzięki za wywiad...Poprzednia strona: Wywiady
Następna strona: Wywiad z Heaven'em/Taquart